Co je to za vajíčka? Aneb vodní šneci v akváriu

12.04.2021

Další často kladený dotaz na různých akvaristických fórech směřuje k identifikaci vajíček v akváriu. Často se jedná o vajíčka drobných vodních šneků (okružáků a levatek), ovšem jejich páníčci často ani nevědí, jakým způsobem se tito drobní akvarijní šneci množí. V dnešním článku si tak představíme několik základních typů vajíček, se kterými se ve svých akváriích můžeme nejčastěji setkat.

Vajíčka levatek a okružáků. Snůšky vajíček těchto drobných vodních šneků jsou si velice podobné. Jedná se o oválné snůšky vajíček, které jsou přilepeny k všelijakým předmětům v akváriu. Mohou to být listy rostlin, kameny, sklo, kryty filtrů apod. Osobně mám vypozorováno, že okružáci rádi své snůšky kladou na rovné povrchy jako jsou větší listy rostlin nebo sklo. Oproti tomu levatky, v případě, že je v akváriu dostatek plovoucích rostlin typu limnobium a pistia, kladou své snůšky na spodní stranu těchto rostlinek.

Malinká vajíčka jsou obalena slizkou hmotou, která je chrání před vnějšími vlivy a jsou proto velmi odolná. Pokud se tedy snažíte zbavit akvarijních šneků pomocí chemie, tak se často stává, že sic jste schopni se zbavit dospělých jedinců, tak zanedlouho poté se vylíhnout noví šneci a celý proces odstartuje nanovo. Pokud Vám tito akvarijní šneci nikterak nevadí, a důvodů k tomu mít je rád je opravdu mnoho, nesnažte se jejich snůšky nijak odstraňovat. Prostě dělejte jakoby tam ani nebyly. Snůška vajíček okružáků je placatější a gel, ve kterém jsou zapouzdřena je o něco tvrdší, než je tomu u snůšky vajíček levatek.

Vajíčka neritiny. Začínající akvaristé si často pořídí do svých nových nádrží tohoto krásného vodního šneka. Po nějakém čase si všimnou bílých teček rozmístěných všude možně po akváriu. Nejsou si jisti, oč se jedná, a proto ihned vkládají příspěvky do diskusí, ve kterých se na daný "problém" dotazují. Když se pak dozvědí, že se jedná o pouhá vajíčka neritin, ve strachu z přemnožení těchto šneků se snaží zjistit co nejvíce informací o tom, jak tyto vajíčka z akvária odstranit. Jednoduše řečeno, pokud máte neritiny, těmto vajíčkům se v podstatě nevyhnete. S oblibou je umisťují na dosti citlivá místa - kořeny a kameny. Ano, v prvních dnech jsou to opravdu výrazné bílé tečky, které úplně nezapadají do okolního prostředí a vyčnívají. Časem se ale jejich zbarvení vlivem stáří změní a jejich zbarvení začne přecházet do barev zelených až hnědých odstínů, které jsou pro akvaristovo oko již mnohem přijatelnější. Po nějakém čase se vytratí úplně. Z přemnožení strach mít nemusíte. Neritina potřebuje k odchodu slanou vodu, respektive larva, která se z vejce vyklube potřebuje ke svému úspěšnému vývoji slanou vodu. Pokud jí ji tedy neposkytnete, sama se nikdy nedokáže úspěšně v akvarijních podmínkách rozmnožit a přemnožení se bát nemusíte. 


Poslední vajíčka, která zmíním patří ampuláriím. Tato nezaměnitelná vajíčka v podobě jakéhosi "hroznu", které ampulárie umisťují mimo vodu, jsou snadno odstranitelná, čímž se jednoduše zabrání v dalším množení těchto šneků. Pokud chcete naopak vajíčka úspěšně odchovat, měli byste si dát dobrý pozor na to, aby vajíčka byla v dostatečném vlhku, ale zároveň aby nebyla ponořena pod vodou. Je to ale věda co?

Závěrem se ještě zmíním o "vajíčkách", která se nám často vyskytují na substrátu jen tak volně pohozena. Pokud hnojíte kapslemi NPK a zároveň alespoň občas odkalujete dno, může se Vám stát, že některé z kuliček, které jsou obsažené v NPK kapslích se jednoduše vyplaví na povrch substrátu. Možná Vám ihned nedojde, že se jedná o NPK kapsle, protože barva ani tvar, který najednou vidíte neodpovídá tvaru, který kuličky uvnitř pouzdra mají před vložením do akvária. Pokud tyto vajíčka promnete mezi prsty zjistíte, že jdou poměrně lehce zmáčnout. Uvnitř nenaleznete nic, pouze bělavou tekutinu.

Pokud se Vám šneci v akváriu přemnožují a vy se jejich počet marně snažíte zredukovat mechanickým odstraňováním nakladených vajíček, může pro Vás být užitečný článek, ve kterém se rozepisuji o benefitech vodních šneků v akváriu a o případné redukci jejich počtu v akváriu.

© 2021 Fungující Akvárium. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky