Drobní akvarijní šneci - všeničící zlo nebo mocný spojenec?

03.04.2021

Není to trend pouze poslední doby, ale jedná se o specifický "problém" přetrvávající již řadu let. Převážně noví a nezkušení akvaristé vyhledávají na různých fórech a akvaristických skupinách informace o tom, jak účinně likvidovat šneky (vodní plže) ve svých akváriích. Tímto článkem bych tak chtěl pomoct zodpovědět některé dotazy těchto začínajících akvaristů a poukázat na skutečnost, že se nemusí nutně jednat o zlo, které je potřeba v plné míře potlačit a zlikvidovat, ale že se může jednat i o mocné spojence, kteří nám mohou pomoct s údržbou a fungujícím ekosystémem v akváriu.

V první řadě bych rád krátce představil několik šneků, se kterými se ve svých akváriích můžeme setkat nejčastěji. Bavíme se o drobných šnecích, které si často začínající akvarista zavleče do svého akvária bez toho, aniž by o to sám stál. Velkými šneky jako je neritina, ampulárie apod. se budu zabývat zase někdy jindy.

Levatka je dle mého názoru jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších šneků. Své jméno si pravděpodobně vysloužila díky své schopnosti "levitace" ve vodním sloupci. Této schopnosti dosahuje tak, že v útrobách své ulity hromadí vzduch, jehož obsah dokáže regulovat. V případě, že se potřebuje rychlým a elegantním způsobem dostat k vodní hladině, tak jí stačí pouze nashromáždit dostatek vzduchu v ulitě, který ji následně vynese až k vodní hladině. Intenzitu stoupání, ale také klesání dokáže regulovat za letu. Opravdu zajímavá podívaná, schválně se na to někdy zkuste zaměřit a bedlivě pozorujte její akrobatické kousky.

Jedná se také o pravděpodobně nejrychlejšího vodního šneka, se kterým se ve svém akváriu můžete setkat. Akvaristovi pomáhá s údržbou akvária, kdy se dle mého pozorování s větší oblibou zdržuje ve vyšších patrech a konzumuje rozkládající se listy rostlin. Jedná se také o šneka, který nám dokáže pomoci s tzv. slepou hladinou, kterou s nadšením a vytrvalostí spásá. Často ji tak můžete vidět, jak leze vzhůru "nohou" pod vodní hladinou a surfuje po ní.

Za svoji akvaristickou kariéru jsem si nevšiml, že by se pouštěla do zdravých rostlinek. Pokud už ji vidím hodovat na některém z listů rostlinek, je naprosto evidentní, že daný list už má nejhezčí dny za sebou a dá se očekávat, že v brzké době lístek odpadne. Nejvíce pozornosti ovšem levatky věnují starým a rozpadajícím se částem rostlin.

Skořápka levatky je relativně křehká, proto jimi sem tam přikrmím ostatní obyvatele akvária. Stačí ji mezi prsty rozmáčknout. Krevetky se na ně doslova vrhají a když jsou již přejedené, svoji práci odvedou další čističi akvária - šneci. Levatka se skvěle hodí do nově založených akvárií, ve kterých úspěšně napomáhá s vytvořením životaschopného ekosystému. V začátcích, kdy je potravy opravdu velké množství (např. v podobě slepé hladiny) se dokáže na chvíli přemnožit. Je to ovšem jev pouze krátkodobý, neboť postupem času, kdy se akvárium zajede a přidají se do něj další obyvatelé, tak množství dostupné potravy se omezí a s tím také množství levatek.

Okružák je dalším typickým představitelem obyvatel našich akvárií. Na rozdíl od levatky se nedokáže volně pohybovat ve vodním sloupci, s výjimkou pádů z vyšších pater akvária, ke kterým dochází v případě, kdy se šnek odlepí od povrchu, ke kterému byl do té doby přisátý. Tak jako levatky preferují vyšší patra akvárií mají také okružáci své preference. Ze svých pozorování již vím, že s oblibou obývají spodní patra akvárií, ve kterých se snaží najít něco k snědku. No něco. Spíš cokoliv. Rádi spásají nezkonzumované krmivo, které dopadlo na substrát a samozřejmě také požírají odumřelé zbytky akvarijních rostlin.

Pokud se rozhodnete přikrmit krevetky nebo třeba ancistrusy různými pamlsky jako je dubové listí, okurka, kopřiva a podobně, tak si můžete být jistí, že právě krevetky ani ancistrusi nebudou jediní, kdo si na těchto pamlscích pochutná. Všechny výše zmíněné pochoutky jsou pro okružáky vyloženým magnetem. V případě, že se okružáci ve vašem akváriu přemnoží se jedná o jeden z efektivních způsobů, kterým lze tyto šneky v akváriu redukovat. Stačí je prostě vyjmout spolu s pochoutkou, na které jsou přisáté. Někteří akvaristé tvrdí, že jsou výbornými pojídači některých druhů řas. U sebe to přímo nemám vypozorované, neviděl jsem je nikdy hodovat přímo na nějaké ruduše apod. S jistotou mohu ale říct, že řasu pomáhají držet na uzdě. V akváriích po jejich přidání vidím po zhruba týdnu až dvou znatelný úbytek řas na rostlinách a ostatních předmětech.

Skořápka okružáka je o poznání tvrdší a tím pádem i ostřejší v porovnání se skořápkou levatky. V případě, že chci nějakého okružáka rozmáčknout a přikrmit jím ostatní obyvatele, tak sahám po akvarijní pinzetě, díky které je tato činnost mnohem příjemnější a méně bolestivá.

Dalším častým návštěvníkem v našich akváriích je kružník. Svým názvem a zdánlivě také tvarem může připomínat výše zmíněného okružáka. Kružník je ovšem ve srovnání s okružákem velice drobný, dorůstá velikosti v řádech několika milimetrů. Zdržuje se v prosvětlenějších částech akvária. Důvod je prostý, jeho nejoblíbenější potravou v akváriu je právě řasa, která často bují právě na místech, na které dopadá nejvíce světla. Se svojí velikostí se nejedná o žádného velkého pojídače, ovšem ničemu neškodí, tak jistě také neuškodí si jej ponechat také v akváriu.

Člunka je ještě drobnějšího vzrůstu než kružník. Jedná v podstatě o takové drobné bílé tečky, které nás mohou často otrávit při pohledu do akvária. Vzhledem ke své velikosti nám příliš s udržením ekosystému v akváriu nepomůže. Zároveň se nejedná o příliš vzhledný druh šneka, možná proto, že je obtížné je vidět v detailu. Z těchto důvodů si jej v akváriích nijak zvlášť neopečovávám a když na to přijde, tak je rozmačkávám přednostně.

S piskořkami velké zkušenosti nemám, proto uvedu pouze několik základních faktů. Jedná se o šneky, kteří se svojí aktivitou zasluhují o pročištění substrátu v akváriu. Substrátem se různě provrtávají a hledají zbytky krmení, které zapadly do substrátu nebo jiné organické zbytky, které se v akváriích nacházejí. Občas je lze spatřit také na stěnách akvária, kde pojídají povlak, který se na něm vytvořil. Tímto povlakem, který se nevytváří pouze na stěnách akvária se živí také ostatní šneci v akváriu. Ve velké míře se nepřemnožují, pokud ovšem máte pocit, že váš substrát doslova tančí, asi bude něco špatně.

Občas můžeme u šneků pozorovat snahu o opuštění akvária. Ne vždy se musí jednat přímo o vyslovený úprk, ovšem pokud se velká část šneků přesouvá výš a výš k vodní hladině, tak je to jasná zpráva pro akvaristu, že je něco v nepořádku a měl by vyměnit alespoň 20 % objemu vody. Díky tomuto pozorování tak může předejít nejedné tragédii.

Tyto drobné šneky si do akvária zavlečete různými způsoby, nejčastější je přenos na rostlinách, a to ať jsme rostliny pořídili ve specializovaných prodejnách anebo u jiného akvaristy. V případě, že se tomu chceme za každou cenu vyhnout jsou na trhu dostupné rostlinky pěstované in vitro metodou. Tyto rostlinky by neměly obsahovat žádné nezvané hosty. Šneky si můžeme do akvária zavléct také na různých dekoracích a akvarijní technice, kterou pořizujeme z druhé ruky. Často se také uvádí, že šneky si do akvária můžeme zavléct spolu s krmivem.

K závěru bych chtěl jen říct, že šneci rozhodně nejsou problémem akvária, ba naopak jsou jeho velkým přínosem. V případě, že se nám zdá množství šneků v akváriu příliš velké, můžeme podstoupit kroky, které jejich počet omezí. Prvním a nejvýznamnějším krokem, kterým bych doporučil začít, je zamyslet se nad množstvím krmiva, které do akvária vhazuji. Pokud se mi šneci přemnožují, bude to pravděpodobně z důvodu, že se jim u mě líbí. A proč se jim u mě líbí? No, protože mají abnormálně vysoký přísun potravy. Když tedy pociťují, že by mohlo být dost potravy také pro jejich potomky, začnou se zvesela množit ve velkém. Právě od množství potravy se také odvíjí výsledná velikost šneků. Pokud je potravy poskromnu, tak šneci nedorůstají do svých plných velikostí. Nejen z tohoto důvodu tak cíleně překrmuji, aby vždy zbylo nějaké krmivo právě pro šneky, kterými následně mohu krmit další obyvatele akvárií.

Druhý způsob, jak zredukovat počet šneků je jejich manuální vysbírání. Mohu se je pokusit nalákat na nějakou okurku (stoprocentně zabere na okružáky) nebo je jednoduše vysbírávat ručně. Svoji práci s likvidací vajíček drobných šneků dokáže dle internetových diskuzí zkušenějších chovatelů zastat také krevetka Caridina japonica, ovšem pouze za předpokladu, že je hladová. To samé platí i o některých druzích ryb jako jsou například rúzné druhy cichlid, rájovců, skalár atd. Problém je v tom, že aby se tyto ryby pustily do spásání šnečích vajíček, tak musejí být hladové. No a pokud jsou hladové, mohou se bez výčitek pustit také do ostatních obyvatel akvária. Hlavní pochoutkou ryb by v tomto případě mohly být právě krevetky. Nikdy se tak nezbavím veškerých šneků, ale upřímně... Stále po tom toužíte?

Třetí, poněkud radikálnější způsob, je pořízení šnekožravého šneka clea heleny. Jedná se stále o přírodní cestu, ovšem neočekávejte, že pokud šneky dál překrmujete a do akvária vložíte helenu, tak že se všemi ostatními šneky v akváriu zatočí. Určitě pomůže s redukcí, ale nezlikviduje celou šnečí populaci v akváriu. Je to nejen efektivní způsob, který nám může pomoci s redukcí počtu šnečích obyvatel, ale především se jedná i o velice atraktivní způsob! Další kroky jsou již na vás. Zázračným vodičkám a jiným chemikáliím bych se obloukem vyhýbal.

© 2021 Fungující Akvárium. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky