Zakládáme akvárium II.

04.12.2021

Jak již minulý článek na téma zakládání akvária napovídá, tak dnes se budeme zabývat výběrem osazenstva do nové nádrže. Ne náhodou se hned v druhém článku zaměříme na výběr budoucích obyvatel našeho vysněného akvária.

Tak jako jednotlivé pokojové rostliny ve vaší domácnosti, tak také různí vodní živočichové mají odlišné nároky spojené s jejich chovem. Tyto rozdíly mohou být v některých případech až natolik markantní, že soužití dvou jedinců v jedné nádrži může skončit až úhynem jednoho z nich. A pozor! Nemusí se nutně jednat o jedince rozdílného druhu, kteří se nesnesou! Příkladem mohou být dva samci bojovnice pestré, kteří se tísní v nedostatečně velkém akváriu s nedostatkem úkrytů. V takovém případě to opravdu pro jednoho z nich nedopadá šťastně. Ovšem nemusejí to být pouze ostatní spoluobyvatelé akvária, kdo zapříčiní samotný úhyn ryb. Ten může být například zapříčiněn nevhodně zvolenou filtrací, nevhodným substrátem, nedostatkem skrýší nebo nedostatečnou údržbou akvária.

Proto si již v prvopočátcích plánování nového akvária položte otázku, jaké živočichy byste v něm rádi chovali. Někteří z vás se možná rozhodnou jít spíše cestou rostlinných akvárií s minimem živočichů, jiní si zas rádi odpočinou při pohledu na bezstarostně se vznášející rybky a další si zvolí kombinaci obojího. Ať tak či onak, nějaké živočichy s nejvyšší pravděpodobností pořídíte a předpokládám, že chcete, aby jim u vás bylo dobře. A co pro to můžete udělat? Opět musíte dostatečně studovat. Když máte představu o tom, jaké rybičky byste si rádi pořídili, nastudujte si, co mají rády anebo naopak, co daný druh nestrpí. Díky tomu pak budete mít lepší představu, jakým způsobem bude potřeba zařídit vaše akvárium.

Zakládání 35l akvária pro krevetky sakura a novoheterandrie sličné:

Pokud stále tápete a nevíte, jaký druh rybiček si pořídit, tak vám můžu doporučit jedno. Běžte do kladně hodnocené akvaristiky ve vašem okolí, která poskytuje široký výběr ryb a podívejte se na ty ryby zblízka. Má to ale jeden háček! Nesmíte se jimi nechat příliš učarovat. Spíše si je prohlédněte a bokem si poznamenejte jména těch ryb, které se vám zalíbí. Rozhodně se neuchylujte k unáhlenému nákupu! Následně až přijdete domů si o nich můžete v klidu nastudovat vše potřebné. Ne nadarmo se říká, že akvarista musí umět býti trpělivý.

Často doporučuji zbytečně nepřekombinovávat různé druhy, zvláště, pokud neplánujete pořizovat velké akvárium. Je lepší zaměřit se na menší rozmanitost druhů v akváriu a raději pořídit početnější hejna těch ryb, kterým dáváme ve svém výběru přednost. Jednak to lépe vypadá a zadruhé se také většinou ryby lépe cítí v obklopení svého druhu, jsou méně bojácné, méně se schovávají a díky tomu z nich budete mít také vy větší potěšení. Samozřejmě to neplatí pro veškeré druhy, a proto je nutné si dostatečně předem nastudovat.

Akvária díky druhové skladbě ryb můžeme dělit na dvě základní skupiny, akvária společenská a jedno druhová. Pokud se rozhodnete pro ta společenská, bude nutné zjistit, zda se jednotlivé druhy ryb navzájem snesou a zda mají, pokud možno podobné požadavky na vybavení akvária, parametry vody apod. Nádherným dojmem na mě působí biotopová akvária. Nutno říci, že skutečných biotopových akvárií je pouhá hrstka z těch, které se za ně vydávají, ale pokud vše zařídíte vhodným způsobem pro ryby a rostliny, tak přeci jen jste to vy, kdo se akváriem bude kochat, nehledě na to, zda se skutečně jedná o biotopové akvárium či nikoli. V biotopových akváriích se totiž snažíme věrným způsobem napodobit vybraný ekosystém z různých koutů světa a přenést jej do uzavřeného prostoru akvária k nám domů. Kritéria pro hodnocení těchto biotopových akvárií jsou pak poněkud vysoká.

Troufám si říct, že opravdu jedno druhových nádrží je ve srovnání s těmi společenskými podstatně méně, ale i tato akvária působí podmanivým dojmem! Ze svého okolí znám nejčastěji jedno druhové nádrže zařízené pouze pro krevetky anebo pro tlamovce, ale i v případě tlamovců se ještě v akváriu nachází nějací čističi, nejčastěji krunýřovci. Určitě ale nejste výběrem omezeni pouze na tyto živočichy, jedno druhově můžete zařídit nádrž pro celou řadu jiných ryb. Zajímavý je pro mě fakt, že počítáme-li druhovou rozmanitost v akváriích, tak mnoho akvaristů počítá pouze ty ryby, které jsou vidět především. Tedy ryby pohybující se ve vodním sloupci. A už mnohem méně často vídám, že by někdo počítal s pancéřníčky nebo ancistrusy, tedy s rybami obývající především dno. Tyto ryby mají jistě své místo v nejedné nádrži a často si je akvaristé pořizují pouze z přesvědčení, že jsou v akváriích nezbytně potřební pro udržení pořádku a jejich osobitou krásu opomíjejí. Ovšem i tyto druhy ryb si zaslouží vaši pozornost a při vybavování akvárií bychom neměli zapomínat na jejich potřeby. Znáte někoho ze svého okolí, kdo by právě krunýřovcům vyčlenil samostatné akvárium? Nestálo by to za to? Skutečnými jedno druhovými akvárii by se pak mohl pochlubit nejeden chovatel, který chová odděleně jednotlivé druhy ryb v samostatných nádržích pro dosažení co nejlepších chovatelských výsledků, ovšem tomu se v tomto článku věnovat nechci.

Zakládnání krevetárií:

Tento článek vám neměl říct, jaké ryby si máte do svého nového akvária vybrat, pokud jste zrovna milovníkem oranžové barvy. V tomto článku jsem vám chtěl představit širokou paletu možností, která se vám při zařizování vašeho nového akvária naskýtá a ze které můžete vybírat. Zaujal vás koncept společenského akvária? Výborně, pokuste se napodobit nějaký biotop nebo si prostě jen vyberte rybku, která se vám líbí, pro kterou máte slabost a po jejím nastudování jen přidávejte další rybky s podobnými potřebami. Na druhou stranu, pokud vás zaujal koncept jedno druhové nádrže, tak neváhejte a směle do toho.

Pozor ale na přerybnění akvária v jeho začátcích! Po tom, co si zařídíme novou nádrž v ní není dostatečné množství bakterií, které napomáhají rozkládat nebezpečné látky obsažené ve vodě (amoniak a dusitany - rád bych se těmto procesům věnoval v samostatném článku), které vznikají například rozkladem listů rostlin a nezkonzumovaného krmiva. Tvorbu bakterií v akváriu můžeme podpořit několika způsoby. Jednak se prodávají přípravky určené přímo k tomuto účelu. Já ale radši vyhledávám přírodní cesty, jak toho dosáhnout. Vhodné je vymačkat do nového akvária filtr z již zaběhnutého akvária. Sice se nám voda zakalí, ovšem start biologických procesů v akváriu se tím výrazně urychlí. Vhodné je také použití substrátu z již zaběhnutého akvária, takový substrát pokládáme jako první vrstvu substrátu, následně na něj pokládáme další vrstvu dle našeho výběru. Z důvodu zvýšeného výskytu nebezpečných látek ve vodě tedy nějakou chvíli vyčkáváme, než přidáme novou osádku akvária. Ano, zkušenější akvaristé si to umí ohlídat a často proto můžete vídat, že ryby přidávají do akvárií okamžitě. Pokud se ovšem chcete vyhnout případným problémům s výskytem řas a úhynem nově pořízených ryb, tak vyčkejte alespoň dva týdny. Po uplynutí dvou týdnů se v akváriu již vyskytuje nějaké množství užitečných bakterií, které ovšem stále není tak početné, aby zvládly akvárium plné ryb. Proto pořizujte ryby s rozmyslem, po částech, tak, aby se zvládaly bakterie vždy dostatečně namnožit. Neboť čím víc ryb, tím více odpadu, který musí bakterie stíhat zpracovávat. Jediní obyvatelé, které i v těchto prvních dnech po založení přidávám do akvárií jsou vodní šneci. Na 40 litrovou nádrž vkládám zhruba 8 levatek nebo 2 neritiny (předpokládám nádrž osázenou živými rostlinami). V případě, že jste v časovém presu nebo jste z nějakého jiného důvodu nuceni vložit ryby do akvária hned v počátcích, tak dbejte na zvýšenou údržbu akvária a dejte pozor na jakékoliv nepřirozené chování ryb.  V takovém případě bych i možná uvažoval o pořízení přípravku, který by nebezpečné látky z vody odstranil.

V dalším pokračování této série bych se již rád věnoval konkrétním okruhům souvisejícím se zakládáním akvária (umístění akvária v prostoru, rostliny v akváriu, osvětlení a další potřebná i nepotřebná technika). Rád bych připomněl, že se ve svých článcích opírám především o vlastní zkušenosti a netvrdím, že pokud postupujete při zakládání akvária jiným způsobem, nemůže se jednat také o postup úspěšný.

© 2021 Fungující Akvárium. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky