Zakládáme akvárium I.

23.11.2021

Tento článek je prvním ze série článků, ve kterých se zaměřím na několik rad ohledně zakládání nového akvária. Dnes se budu zabývat pouze obecnými poučkami, které jistě mnoho z vás již zná, ale věřím, že některým začínajícím akvaristům mohou být užitečné.

Na začátku všeho stojí nadšená myšlenka pořízení si vlastního akvária. Je ovšem vhodné zachovat si chladnou hlavu a zamyslet nad tím, zda si pro akvaristiku budu ochoten a schopen vyčlenit dostatek volného času. Samozřejmě si můžete sestavit takové akvárium, o které nebude těžké se starat a péče o něj zabere v průběhu týdne jen několik desítek minut. Ovšem na druhé straně, pokud propadnete akvaristice ve velkém a pořídíte si náročné akvárium, tak rázem se čas strávený péčí o něj může pohybovat v řádu hodin týdně. Nutno říci, že mnoho akvaristů začátečníků právě tíhne k volbě náročných akvárií, která viděli u známého nebo na internetu, kde se takovými akvárii prezentují již zkušení akvaristé. Mezi další důvody, proč si začínající akvaristé vybírají spíše cestu náročnějších akvárií, zařazuji často nátlak prodejců a neznalost zásad akvaristiky. Hned vysvětlím...

Pod nátlakem prodejců si nepředstavujme fyzický nátlak, kdy by nás prodejce s nožem pod krkem nutil zakoupit si externí filtr s UV lampou. Já mám namysli spíše cílenou reklamu na často zbytečné vybavení, které začínající akvarista vlastně ani nepotřebuje, ale právě tato reklama jej donutí si myslet, že to vlastně ani jinak nejde. Spousta článků na téma zakládání akvária je sepsána právě lidmi z těchto obchodů a jako všichni správní podnikatelé i tito prodejci cílí na co nejvyšší tržby s, pokud možno co nejvyššími maržemi. Nikomu to nemám za zlé, je to business, ale cítím potřebu na to právě začínající akvaristy upozornit.

Za jakýsi nátlak ze strany prodejců by se daly považovat také předváděcí nádrže v kamenných prodejnách akvaristik, kdy v posledních letech vidím neúprosný trend předvádění hi-tech akvárií (akvária využívající mnoha speciální techniky). Kdy jste naposledy viděli v kamenné prodejně prezentaci velmi nenáročného akvária s obyčejnými rostlinkami, běžným osvětlením, klasickým substrátem a nebo dokonce akvárium bez filtrace? Mě osobně se to již dlouho nepoštěstilo. Takový akvarista začátečník pak přijde do akvaristiky a jednoduše si myslí, že vše, co používají ve svých ukázkových akváriích prodejci potřebuje také on.

Pěkná akvária jdou založit a udržet také s jednoduchou technikou a mnohdy je s tím také méně práce a starostí. To nejdůležitější, co v takovém případě potřebujete je dostatečné množství znalostí, díky kterým budete schopni pochopit procesy, které se v akváriu odehrávají. Takže v prvním kroku při zakládání akvária se prosím pokuste nalézt dostatečné množství kvalitních informací, vzdělejte se, zjistěte, jaké všechny možnosti máte a až následně se pusťte do nákupu vybavení. Není totiž výjimkou, že nadšený akvarista začátečník přijde do prodejny, kde řekne, že si chce založit akvárium a odchází i o několik desítek tisíc chudší, přičemž až s postupem času zjistí, že některé ze zakoupených věcí vůbec nepotřebuje.

Veselou ukázkou toho je pohled na vybavení, které jsem pořídil pro své první akvárium před pár lety. Ještě, že jsem si ho s takovou důležitostí fotil. Níže si tak můžete všimnout akvarijního filtru s náhradními náplněmi, stěrky na řasu, tekutého CO2, topení a dalšího vybavení. 

Od používání filtru jsem upustil po pár měsících, když jsem zjistil, že akvárium mi bez něj prosperuje lépe, a navíc jej nemusím čistit. Robustní stěrka na řasu byla naprosto nepoužitelná, ovšem na webu prodejce skvěle prezentována, a tak jsem ji musel mít. S postupem času jsem se dopracoval k obyčejné plastové stěrce se žiletkou za krásných 35 Kč, která funguje naprosto fantasticky. Tekuté CO2 jsem vyhodil ihned, když jsem zjistil, že to není v podstatě nic jiného než dezinfekce a pro mé akvárium není nijak potřebné. Topení v tu dobu potřebné také nebylo, neboť v místnosti se i přes zimu udržovala konstantní teplota, která byla již sama o sobě vhodná pro těch pár krevetek. Zakoupené osvětlení jelo na plný výkon jen prvních několik dní. Ach, jaká obrovská chyba. Následně jsem zjistil, že pro mé akvárium je mnohem výkonnější, než bych potřeboval, a že by mi stačilo světlo s polovičním výkonem a cenovkou. Ještěže k tomu dodávali také stmívač. Takový krásný příklad toho, jak se člověk může nechat zblnout.

Je tedy potřeba si nastudovat alespoň akvaristické základy o tom, jak akvária fungují sami o sobě a jaké procesy se v nich odehrávají. Skvělým pomocníkem může být časopis Akvárium (e-akvarium.cz). Užitečné informace můžete také nalézt na internetových stránkách rybicky.net, kde se můžete zapojit do různých diskuzí, třeba na téma zakládání akvária, kde vám zkušení akvaristé jistě rádi poradí a zodpoví vám případné dotazy. Diskuze se zkušenými akvaristy můžete využít také na různých facebookových skupinách, kde mimo jiné můžete čerpat také mnoho inspirace. Po dostatečném studiu bych si opět položil otázku, zda budu mít dostatek času se o své vysněné akvárium starat. Pokud ano, tak výborně, můžeme se posunout do dalšího stádia plánování.

V následujících odrážkách bych vám rád poskytl několik málo okruhů vhodných ke studiu.

  • Rozkladné procesy v akváriu, význam nitrifikačních bakterií a amoniaku,
  • řasy v akváriu a příčiny jejich vzniku,
  • význam živých rostlin v akváriích,
  • CO2 v akváriu a rozdíl mezi plynným CO2 a "tekutým" CO2,
  • volba osvětlení a možnosti využití přirozeného světla,
  • dostupné substráty na trhu,
  • jaké druhy filtrů v akvaristice existují a na jakém principu fungují.
Věřím, že jednou budu schopný poskytnout ke každé odrážce samostatný odkaz na svůj článek. Bohužel zatím takovými články nedisponuji, a proto doporučiji využít výše zmíněných odkazů, případně si vše potřebné najít jinde na internetu.

V dalším pokračování se zaměříme na výběr budoucích obyvatel akvária. Cože?! Ještě nemáme ani zařízené akvárium a už do něj budu vybírat osazenstvo?
Myslíte si, že to nemá hlavu ani patu? Tak se těšte na další díl, ve kterém Vám vše vysvětlím.

Zakládání mého prvního akvária

© 2021 Fungující Akvárium. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky