Symbióza krevetek a šneků

02.10.2021

V posledních letech zažívá chov sladkovodních krevetek v našich akváriích dle mého názoru největší boom. Dost možná za to může vysoká variabilita barev a cenová dostupnost krevetek díky velkému množství již úspěšných chovatelů. V předchozích článcích jsme se bavili o výhodách, které s sebou vodní šneci přinášejí v kontextu nastolení a zachování rovnováhy v akváriích. V dnešním třetím a pro nějakou dobu také posledním díle zaměřeném na šneky Vám k tomu všemu ještě prozradím, jaké benefity s sebou šneci přinášejí, chovají-li se společně s krevetkami.

Benefit číslo 1: Výkaly

Jak jistě všichni víte, šneci jsou velkými producenty výkalů, a právě jejich výkaly napomáhají vytvořit optimální prostředí, ve kterém mohou krevetky prosperovat. Šneky je proto vhodné do akvária přidat již krátce po jeho založení. To napomůže v nastartování aktivních procesů v akváriu, které následně mohou přispět k nastolení vytoužené rovnováhy. Pro správné fungování celého ekosystému jsou zapotřebí nitrifikační bakterie, které napomáhají s rozkladnými procesy odpadních látek (dříve zmíněny jako aktivní procesy), a právě díky výkalům, které šneci produkují mají tyto nitrifikační bakterie dostatek živin nejen k tomu, aby přežily, ale také k tomu, aby se úspěšně množily! Nitrifikační bakterie neosidlují pouze filtrační média, ale jsou přítomny všude v akváriu, ať už se jedná o substrát, skla či jakékoliv jiné povrchy. Pokud by v akváriu byly pouze krevetky, nitrifikační bakterie by nemusely získat dostatečné množství potravy k úspěšnému množení a nastolení fungující rovnováhy by tak bylo o poznání těžší. Je dobré také zmínit, že výkaly vodních šneků obsahují velice prospěšné bakterie, které podporují trávicí systém našich krevetek - další nesporné plus!

Benefit číslo 2: Jsou to popelnice

Šneci jsou známi díky svým dočišťovacím schopnostem. Jednoduše řečeno jsou schopni spořádat velké množství zbylého krmiva, které po sobě zanechají krevetky. Vy si tak nemusíte lámat hlavu s tím, zda krevetkám máte dopřát pět nebo osm kuliček jejich oblíbeného krmiva, protože víte, že o zbylé krmivo se s radostí postarají právě vaši šneci. A nejen že napomáhají s dojídáním zbytků krmiva po krevetkách, nepohrdnou ani zbytky odumřelých rostlin, řasami a dalším organickým odpadem, který se může v akváriu vyskytovat. Pokud se vám ovšem zdá, že namísto krevetárka máte doma spíše něco jako šnekárium, možná přeci jenom trochu uberte na tom krmení.

Benefit číslo 3: Toxické plyny

Ve správně fungujícím akváriu dochází automaticky k rozkladu organického odpadu (pokud jej nezkonzumují šneci nebo krevetky). Mnoho těchto procesů se děje v substrátu, ve kterém se časem usadí různé zbytky krmiva, výkalů, odumřelých částí rostlin apod. Během procesu, kdy jsou tyto zbytky přeměňovány na prospěšné látky, jsou vedlejším produktem také toxické plyny, které se mohou v samotném substrátu hromadit. Jedná se o "plynové kapsle". Plyn v těchto kapslích bývá pro krevetky vysoce toxický, a pokud se jej po určité době existence akvária nahromadí více, může to mít až tragické následky pro jeho obyvatele. A právě šneci jsou skvělými pomocníky, kteří svým pohybem po dně akvária, kdy se plazí a tím narušují povrch substrátu (sem tam nějaký kamínek nadzvednou, jiný pootočí) napomáhají alespoň částečně množství plynových kapslí redukovat tak, že plyn z těchto kapslí pravidelně a v přiměřené míře vypustí. A nemusí se jednat pouze o piskořky, které se rády prohrabávají v substrátu. K tomuto účelu jsou prospěšné také například levatky, okružáci a neritiny.

Benefit číslo 4: Dostupné krmení pro krevetky

Chceme-li příležitostně zpestřit jídelníček našim krevetkám, není nic snazšího než rozmáčknout šneka. Ano, i k tomu jsou šneci vhodní, třebaže někteří mohou namítat, že je to nehumánní. Prasata ve chlívcích se chovají víceméně také z toho stejného důvodu, a to, aby zasytily něčí žaludky. Proto tedy příležitostně krevetky překrmuji větší dávkou krmení. To, aby zbylo také dost krmení na šneky, kteří se pak mohou dále zvesela množit. Osobně k tomuto účelu nejradši využívám levatky, ty mají měkké ulity a po rozmáčknutí mezi prsty nejsou tolik ostré. Zato okružáky rozmačkávám raději pomocí dlouhé pinzety, protože jejich ulity jsou o poznání pevnější a ostřejší. Tímto způsobem krmím krevetky zhruba jednou do týdne.

Benefit číslo 5: Indikátor problému

V posledním bodě zmíním jen zcela v rychlosti schopnost šneků reagovat na zhoršené podmínky v akváriu. Pokud je v akváriu něco v nepořádku, tak i akvarista začátečník si jistě všimne hromadného úprku šneků směrem k vodní hladině. To by mělo akvaristu okamžitě varovat. Často je to zapříčiněno zhoršenou kvalitou vody, proto by akvarista neměl na nic čekat a okamžitě by měl vyměnit část vody za čerstvou. Pokud takový problém zjistím, okamžitě vyměním zhruba 30 % objemu vody za novou.

A to je z dnešního výčtu vše. Doufám, že jsem alespoň některé z Vás přesvědčil, že nějaké to množství šneků v akváriu určitě nemusí být na škodu a že se hned nemusí jednat o kalamitu.

© 2021 Fungující Akvárium. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky