Kohoutková voda do akvária - odstátá vs. neodstátá

11.04.2021

"... a nechat vodu odstát do druhého dne..." Předpokládám, že s touto poučkou se setkala naprostá většina akvaristů. Opodstatnění je také zjevné, vždyť když nechám vodu odstát, vyprchá z ní chlor a bude tak nezávadná pro naše vodní miláčky. Je to ovšem pravda nebo se toto základní akvaristické pravidlo stalo pouhým přežitkem dob minulých?

Od konce minulého století se od výrazného chlorování kohoutkové vody upustilo. V dnešních dnech se se zvýšeným obsahem chloru v kohoutkové vodě můžeme setkat převážně v případech akutních poruch vodovodního potrubí, kdy se zvýšením obsahem chloru snaží vodohospodáři zamezit kontaminaci pitné vody v oběhu. Pokud se tak stane a v kohoutkové vodě se opravdu zvýší podíl chloru, nebojte se, že byste to sami nepoznali! Pamatujete si ještě na zápach chloru při vstupu do bazénu? Tak podobný zápach byste ucítili také, jen ne v tak intenzivní míře.

V dnešní době se tedy v kohoutkové vodě nachází také určitý podíl chloru, ovšem ten je tak zanedbatelný, že výrazně negativní vliv se na vašich rybách neprojeví a neměl by ani na méně náročných krevetkách. Pokud si chcete být však stoprocentně jisti, můžete nechat kbelík s vodou určenou k výměně orazit (odstát) alespoň hodinu. Chlor je velmi těkavá látka a ze kbelíku s vodou vyprchá ve velké míře již do 30 ti minut od napuštění.

Já osobně nechávám vodu orazit zhruba 5 hodin, aby došlo k vyrovnání teplot. Ovšem dle četné zkušenosti letitých akvaristů není ani tento krok nutný, nepočítaje naprosté teplotní extrémy. Čerstvě napuštěná voda pak zásadním způsobem neovlivní finální teplotu vody v akváriu po výměně vody, pokud si při spuštění vody z kohoutku alespoň rukou ověříme její teplotu. Pokud jste ovšem zastánci kbelíků a oražení jako já, tak musím zmínit, že čím déle se nechá voda orazit, tím více z ní vyprchá také kyslíku! Pokud jste pak zastáncem objemné výměny vody (což nedoporučuji), a pokud máte v akváriu malý objem živé rostlinné hmoty bez možnosti vzduchování, může se nedostatek kyslíku podepsat také na rybách, které budou v lepším případě působit malátně. Při výměnách vody vždy používám kbelík, který je speciálně určen pouze na akvarijní vodu a v žádném případě jej nepoužívám na nic jiného!

Upravovat kohoutkovou vodu či nikoliv? Nezapomeňme, že dnešní článek je věnován kohoutkové vodě, nikoli vodě z reverzní osmózy. Z osobní zkušenosti vím, že vodu není třeba nijak zvlášť upravovat v případě, že chováte nenáročné druhy ryb, krevetek atd. Zároveň jsem dlouhá léta nechával vodu odstát přes noc, a někdy se taky z jedné noci staly noci 3. Pokud vyměňujete zhruba 20-30 % z objemu vody, nemělo by se nic závažného stát.

V poslední době mám ale skvělé zkušenosti s přípravkem Seachem Prime. Rybky, a hlavně tedy krevetky jsou při dlouhodobějším užívání tohoto přípravku viditelně čilejší a lépe se množí. Přípravek na sebe váže nebezpečné látky a odstraňuje chlor, který se může vyskytnout v kohoutkové vodě. Tyto látky následně neutralizuje. Zároveň je prospěšný obyvatelům akvária, kdy jim napomáhá s tvorbou ochranného slizu. Tolik alespoň hovoří lahvička, o které ale tento článek není. Určitě se pro běžného akvaristu jedná o zbytnou věc.

A jak je to s propíráním filtračních náplní v kohoutkové vodě? Tuto variantu bych určitě nikomu nedoporučil! Pokud přeci jen provedete měření výstupních parametrů vaší kohoutkové vody, tak zjistíte, že určitý podíl chloru skutečně obsahuje. Díky tomuto nízkému množství chloru bych proto nerad ohrozil drobné organismy, kterými jsou právě užitečné nitrifikační bakterie usídlené ve vašem filtru. Nitrifikační bakterie jsou celkově háklivé na jakékoliv změny, a proto propráním v odsáté akvarijní vodě snižujete riziko jejich úmrtí, které by mohlo vést k narušení celé rovnováhy v akváriu. Dále nedoporučuji propírat filtrační media ve stejný den, kdy probíhá celková údržba akvária. Mohl by to být velký zásah do stability celého ekosystému, který by se tím opět mohl rozhodit. Ideální je proto propírat filtr v půli intervalu mezi výměnami vody.

© 2021 Fungující Akvárium. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky