Výběr správného akvarijního substrátu
V dnešní době nalezneme na trhu velké množství různých druhů akvarijních substrátů, v jejichž nabídce se mnohdy lehce ztratíme. A to zejména v případě, kdy se k akvaristice vracíme po několika letech nebdělosti a nebo s akvaristikou teprve začínáme. Přestože jsem dítě devadesátek a své úplně první akvárium jsem si založil ve svých 14 letech, tak si vzpomínám, že jediné dilema, které jsem tehdy řešil byl výběr vhodné frakce akvarijního písku. O žádných vysoce porézních ani aktivních substrátech jsem neměl v tu dobu zdání.
Já sám pro své potřeby rozděluji substráty do čtyř základních skupin. První
skupinu tvoří klasický akvarijní písek. Druhou skupinu tvoří japonské
substráty, do třetí skupiny řadím své nejoblíbenější pálené substráty. A u
několika akvárií jsem také vyzkoušel zásobní substráty.
Akvarijní písek je neotřelou klasikou, která zůstává populární napříč generacemi akvaristů. Jeho největší výhodou je nízká pořizovací cena, výběr z mnoha velikostí (frakcí) a v dnešní době už také výběr z velkého množství barev. Osobně všem, ale doporučuji vybírat přírodní písky, a ne ty uměle dobarvené, které mohou do vody uvolňovat nežádoucí látky, po čase vybledávají a nepůsobí dle mého názoru příliš estetickým dojmem. Písek neposkytne prostor pro osídlení tak velkým množstvím užitečných bakterií, jako to umí porézní (japonské a pálené substráty) substráty, nezajistí tak dokonalý přívod kyslíku ke kořenům rostlin a ani nemá žádnou z přidaných hodnot japonských substrátu. Jedná se ale o léty prověřenou klasiku, na kterou do dnešní doby nedá dopustit spousta akvaristů.
Pokud si chcete založit obyčejné akvárium s rostlinami a živočichy, kteří nevyžadují speciálně upravené parametry vody, s klidným svědomím Vám mužů doporučit právě akvarijní písek, ideálně o zrnitosti 2-4 mm. Díky teto velikosti nebude do mezer v substrátu zapadat příliš mnoho odpadu a rostlinky se budou poměrně hezky sázet.
Dalším typem akvarijního substrátu, kterému se budu věnovat je japonský substrát, osobně často používám označení aktivní substráty. Aktivní substráty, totiž jak už název napovídá, určitým způsobem aktivně ovlivňují parametry vody. Díky svým aktivním vlastnostem je také často využívají chovatelé náročnějších druhů krevetek a milovníci high-tech akvárií, tedy akvárií, která využívají v hojné míře moderní techniky k dosažení až neuvěřitelných výsledků, které v rukou amatéra často končívají tragicky, jako tomu bylo i v mém případě. Obrovská nevýhoda japonských substrátu je vysoká pořizovací cena a omezená životnost jejich "aktivního" působení. Čím více musejí upravovat svým působením hodnoty vody v akváriu, tím dříve se jejich aktivní schopnost vytrácí a vám tak v akváriu zůstane pouze předražený výživný substrát.
Abych pouze nehanil, tak aktivní substráty dokáží snížit pH a tvrdost vody na hodnoty vhodné pro chov náročnějších druhu krevetek rodu Caridina a ryb, které vyžadují měkkou vodu. Méně náročný druh krevetek rodu Neocaridina se dá bez obtíží chovat v akváriu s pískem/štěrkem nebo páleným substrátem. Jelikož se v případě japonských substrátů jedná většinou o sušené kuličky výživově hodnotných zemin, jsou tyto substráty také dobrým zdrojem živin pro rostliny. V neposlední řadě dokáží přijmout nadbytečné množství živin z vody. Je otázkou, jak moc přínosné to pro vás je v případě, kdy pěstujete plovoucí rostliny, které přijímají živiny právě z vodního sloupce.
Před tím, než se vrhnu na své oblíbené pálené substráty ještě v rychlosti zmíním substráty zásobní, které se používají pod písky a pálené substráty. Jejich použití spolu s japonskými substráty nedává smysl, neboť japonské substráty již samy o sobě obsahuji dostatek živin. Tyto substráty se používají jako tzv. první vrstva. Obsahují dostatek živin pro rostliny, které koření do substrátu. Díky tomu není nutné přihnojování ke kořenům po dobu až několika let (v závislosti na množství použitého zásobního substrátu a objemu rostlin v akváriu). První vrstvu zásobního substrátu je následně nutné přikrýt druhou vrstvou námi vybraného substrátu.
Pálené substráty jsou dle mého názoru tou nejlepší možnou volbou pro každého akvaristu, který nechová náročné druhy živočichů. Díky své pórovitosti nabízí obrovský osídlovací prostor pro užitečné bakterie, které se tak mohou stát jakýmsi biofiltrem v akváriu.
Zároveň tyto substráty dokáží přivádět dostatek kyslíku ke kořenům rostlin díky své nesléhavosti. Tato vlastnost může být pro spoustu akvaristů nepříjemnou, neboť pálené substráty jsou často až příliš lehké a některé druhy ryb pak mohou v několika minutách velice snadno zhatit akvaristovu několikahodinovou práci.
Ve srovnání se sušenými substráty neobsahují živiny a neovlivňují parametry vody v akváriu. V případě, že byste potřebovali zvýšit objem živin ve dně akvária (pokud například plánujete akvárium s rostlinami, které mají bohatý kořenový systém jako např. cryptocoryny a echinodory) stačí při zakládaní akvária umístit pod vrchní substrát ještě substrát zásobní. S ohledem na velikost nádrže - čím větší akvárium zvolíte, tím více výhodnější tato varianta bude ve srovnání s investicí do sušeného substrátu.
Já sám mám zkušenosti se třemi druhy pálených substrárů.
Rataj
Volcano Black 2-5 mm. Na první pohled hezký černý substrát. Díky jeho černému
zbarvení vyniknou jak rostlinky, tak například drobné krevetky. Jeho výhoda
oproti jiným páleným substrátům je v tom, že se s ním dá snáze pracovat do
výšky, není proto problém vytvořit poněkud komplikovanější layouty. Po
dlouhodobém používání jsem ovšem našel nějaké nedostatky, díky kterým bych si
ho již znovu nepořídil.
Jelikož mám spoustu malých akvárií, tak také rád pěstuji spoustu drobnějších rostlin. Tyto drobné rostliny se mi zpočátku docela dobře sázely do substrátu, ovšem časem substrát ztěžkl a chová se jiným způsobem, než jak tomu bylo na začátku. Po zhruba půl roce pro mě bylo velmi obtížné sázet nové oddenky zpět do substrátu. V 90 % případů totiž vyplavávaly. Substrát sám o sobě je i docela ostrý, což zřejmě neocení pancéřníčci a další rybky obývající dno. Nicméně já osobně jsem své pancéřníčky v takovém akváriu nechal a myslím, že se snad mají i dobře, i když jemnější a hladší substrát by rozhodně ocenili více, ale zkuste je chytit v tak zarostlém akváriu, to je prostě nemožné. V substrátu se také po zhruba roce začaly objevovat cihlově zbarvené granulky. Nic hrozného, dají se prostě vybrat, ale kazí to trochu pohled na akvárium.
Substrát bych tedy doporučil akvaristům, kteří chtějí tvořit zajímavé layouty ve svých akváriích a rádi pěstují rostlinky typu echinodorus a cryptocoryna. Nicméně i ostatní druhy v ní prosperují skvěle, jen je třeba počítat s možnými komplikacemi při sázení rostlinek. Litr substrátu Volcano vás přijde přibližně na 50 Kč. Samozřejmě vždy záleží od velikosti balení, které zakupujete, čím je větší, tím je výsledná cena přepočtená na litr substrátu nižší.
Rataj
Profi soil 1-2 mm. Jedná se o drobné granulky. V porovnání s Volcanem jsou
velmi lehké, takže rybám dna nedělá problém přeorganizovat akvaristovu snahu při
zakládání akvária. Osobně mám v akváriu s Profi soilem pár ancistrusů a není to
tak zlé. Nejvíce "dolovaná" jsou vždy místa u skel v případech, kdy ancistrusi
vyrazí jak malá torpéda kupředu. Po zakořenění rostlin se mi pak jen výjimečně
stává, že bych našel nějakou rostlinku vyhrabanou. Stačí, když nebudete sázet
rostlinky hned u skla a necháte alespoň 1 cm odstup mezi sklem a první
rostlinkou (to jen pro případ, že chcete riziko opravdu minimalizovat).
Profi soil má hnědo-šedou barvu. Asi záleží na každém, jakým způsobem vnímá barvy a jaké osvětlení ve svém akváriu použije. Vyloženě hnědý ovšem není. Díky své drobné zrnitosti a lehkosti jej opravdu rád používám v akváriích s krevetkami, které se v něm s nadšením přehrabují a hledají něco dobrého k snědku. Někomu se určitě nemusí příliš líbit jednotvárný vzhled jednotlivých zrn. Vypadají, jako by byla lisovány - všechna na stejný způsob. Z pálených substrátů se jedná o mého favorita, kterého bych doporučil všem, kteří rádi pěstují akvarijní rostlinky a zároveň mají spíše menší nádrže s krevetkami, ve kterých Profi soil krásně vynikne. Rostlinkám se v substrátu daří výborně, pravděpodobně díky dobrému přísunu kyslíku jsou kořeny všech rostlin krásně bělavé a nevšedně rozrostlé. Jeden litr substrátu Profi soil vás vyjde na zhruba 42 Kč.
JBL Manado Grey 1,5 - 2,5 mm. Tento substrát používám teprve pár měsíců. Svými vlastnostmi bych jej přirovnal spíše k Profi soilu, až na to, že Manado je o něco těžší a tmavší. Zároveň jednotlivá zrnka si nejsou navzájem tolik podobná, což na pohled působí více přirozeně. Rostlinky v něm prozatím prosperují hezky a krevetky také nemají problém s jeho strukturou. Je dostatečně drobný na to, aby jím nepropadalo krmení moc hluboko a je tak snadno dostupné krevetkám. Jeden litr Manado substrátu vyjde na cca 58 Kč. Zajímavé je, že tmavá varianta bývá výrazně dražší. Hnědá varianta se dá pořídit za zhruba 36 Kč za litr substrátu.
V případě, že plánujete tvořit vysoké dno, tak jedním z možných řešení, jak ušetřit za pořízený substrát je vložit na dno akvária lávovou drť, a to buď jen tak volně umístěnou nebo vloženou do sítěk, do kterých jinak vkládáte filtrační média, díky čemuž bude lávová drť držet požadovaný tvar a nebude se tak výsledný layout sesouvat do stran. Lávová drť je proto opravdu levné a efektivní řešení, neboť jí také mohou prorůstat kořeny rostlin. Litr lávové drtě pořídíte za zhruba 12 Kč.