Banana worms (Banánová háďátka) - živé krmení

22.03.2021

Živé krmení je pro obyvatele vašich akvárií bezpochyby jedna z nejlepších možností, po kterých byste se měli poohlížet. V dnešní době je na výběr obrovské množství potvůrek, kterými lze vaše vodní mazlíčky krmit.

Některé lze lehce sehnat v přírodě, jiné si můžete sami množit doma a mít je tak neustále k dispozici. Jiné je třeba zakoupit u akvaristů nebo lidí, kteří se chovem jednotlivých krmiv zabývají. Důvodů, proč je obtížné si některé živočichy chovat doma sám může být mnoho, od časových důvodů, přes nevědomost až po obtížně získatelné potřeby, které jsou nutné k chovu vybraných živočichů ke zkrmení.

V tomto článku se zaměřím na pěstování kultury banana worms. Tyto červíky bych zařadil do sekce "dají se množit doma", a to za použití jednoduchých pomůcek s velmi nízkými náklady! Jsou to malí červíci, menší než grindal, takže jej pozřou i malé ryby. Z osobní zkušenosti vím, že se po nich můžou utlouct razborky bornejské, endlerky a také živorodky sličné - elegasky. Nemusíte se bát, že by o ně větší ryby nejevily zájem, s oblibou je konzumují také dospělí čichavci perleťový. V případě čichavců se ovšem jedná o pamlsek, kterým si své miláčky můžete tak akorát rozmazlovat.

Co budeme potřebovat:

  • uzavíratelnou nádobu,
  • kvasnice,
  • vodu,
  • ovesné vločky a
  • násadu banana worms.

V prvním kroku je třeba vybrat vhodnou nádobu, ve které budeme červíky chovat. Přemýšlejte trochu dopředu a vyberte takovou nádobu, ze které pro vás bude snadné získat namnožené červíky. Nádoba musí být uzavíratelná, neboť násada sama o sobě smrdí. Druhý důvod k tomu, proč zvolit uzavíratelnou nádobu je ten, že díky uzavření se uvnitř nádoby začne hromadit oxid uhličitý. Ten je těžší než kyslík, což donutí červíky lézt směrem vzhůru po stěnách nádoby. Pokud červíkům dlouho neotevřeme, může dojít k tomu, že je udusíme. 

Optimální výška nádoby je dle mého názoru něco mezi 7-12 centimetry a volíme nádobu s hladkýma stěnama. Z nich je mnohem snazší červíky nabírat předmětem, který si k tomu zvolíme. Já rád používám plastové příbory s ostrou a rovnou hranou. Vhodné je mít alespoň dvě funkční násady těchto červíků právě pro případ, že by se s jednou násadou něco stalo. Pak stačí vytvořit novou kaši, do které zamícháme pár červíků z fungující násady.

Krabička může mít uprostřed víka malou dírku v případě, že vám nebude vadit pach násady. Ujistíte se tak, že se vaše násada červíků neotráví oxidem uhličitým, který v nádobě vzniká. Pokud budete chtít krmit, stačí dírku pár hodin předem ucpat. Oxid uhličitý se začne hromadit, červíci polezou nahoru a tak dále...

Výběr krabičky tedy máme za sebou. Teď už jen nakoupit ovesné vločky (ideálně drcené) a kvasnice. Já používám živé kvasnice, je to pouze moje osobní preference, neboť se mi zdá, že fungují lépe než jejich sušení kolegové. Volbu drcených ovesných vloček upřednostňuji kvůli své stálosti, lehké dostupnosti a nízké pořizovací ceně. Jsou i akvaristé, kteří využívají k chovu červíků jiné "krmivo", například strouhanku.

Nakonec potřebujeme získat násadu živých červíků. Jsou různé možnosti, jak je získat. Pokud máme známého akvaristu, který je má, tak se o ně určitě rád podělí. Další možností jsou webové stránky různých bazarů, kde se občas také najdou nabídky k prodeji červíků anebo se jednoduše můžete poptat v některé z akvaristických skupin na Facebooku.

Vše potřebné už tedy máme a teď se vrhneme na samotnou výrobu násady. Na kuchyňské lince mám položenou krabičku, ve které plánuji své červíky chovat. Vedle ní mám připravenou druhou misku, ve které si vše potřebné smíchám. Mohl bych vše smíchat již v misce, ve které chci červíky chovat, ovšem ušpinil bych si stěny, ze kterých plánuji červíky nabírat, a proto postupuji raději opatrně. Nechci zbytečně špinit akvárium.

Do "míchací" nádoby si vložím takové množství ovesných vloček, které rovnoměrně pokryje dno "chovné nádoby" ve výšce cca 0,5 cm. Do ovesných vloček následně rozmělním kvasnice o velikosti jednoho hrášku. Tímto si vytvořím suchý základ směsi.

Následně přidám přiměřené množství vody. V počátcích je možná obtížné vychytat správný poměr, časem na to ale jistě přijdete. Snažím se dosáhnout takové hustoty, aby směs nebyla příliš řídká - když pak budu s chovnou krabičkou manipulovat, nedojde tak k zašpinění stěn. Výsledná konzistence je tedy spíše hustší nežli řídká. Dostanu tedy takovou hustou kašičku.

V posledním kroce mohu do této předchystané směsi přimíchat červíky, které jsem si dříve pořídil a je hotovo, stačí je jen přemístit do "chovné" nádoby. Já osobně přidávám červíky tím způsobem, že je ze staré násady seškrábu ze stěn. Následně tyto červíky ze staré násady rozmíchám ve vodě, kterou vlévám do suché směsi.

Po dvou až třech dnech byste si měli všimnout zvýšené činnosti na povrchu směsi v chovné nádobě. Pokud se tak neděje, můžete přidat další kuličku kvasnic o velikosti hrášku. Jedná se o takové drobné hemžení. Pokud denně budete červíky zkrmovat, bude se jim tím zároveň dostávat také čerstvého vzduchu, protože čas mezi otevřením krabičky a jejím opětovným zavřením po odebrání dostatečného množství, je dostatečně dlouhý na to, aby se k červíkům dostal čerstvý vzduch. Proto hlavně ve dnech, kdy nekrmíte, nezapomeňte alespoň obden krabičku vyvětrat.

Násada banana worms je všeobecně dost odolná. Vydrží velké teplotní rozmezí a odpustí mnoho chyb. Pokud se dopustíte už ovšem některé z chyb, tak si můžete být jisti, že téměř vždy zůstane alespoň pár živých červíků, se kterými budete moci založit kulturu nanovo. Samozřejmě pokud se nebudeme bavit o některých z extrémních situací, ke kterým pravděpodobně jen tak nedojde.

Tak hodně zdaru!

© 2021 Fungující Akvárium. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky